Ankara Gezi Rehberi

Ankara Turizm Rehberi

Ankara Araç Kiralama firmamızdan araç kiralayarak ailenizle hoşça vakit geçirmeniz amacıyla, Ankara’da gezilebilecek yerleri sizler için araştırdık.
Başkent Ankara’nın sanılanın aksine gri ve sıkıcı bir şehir olmadığın, bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış kadim bir şehir olduğunu biliyor muydunuz? Tabiki Cumhuriyetimize beşik olmuş ve kurtuluş mücadelesini yürütmüş bir gazi başkent olarak hem eski medeniyetlere hem de cumhuriyet dönemine ait görülmesi gereken bir çok yer bulunmaktadır. Ankara rent a car olarak bunları sizler için derledik. 

Birinci Meclils

Eski meclis

Birinci Meclils

Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci meclisidir. 1981 yılından beri müze olarak hizmet vermektedir ve dini bayramlar haricinde her gün gezilebilmektedir. 

Kurtuluş savaşına ve ilk üç cumhur başkanımıza ait resimler ile o dönemi anlatan resimler bulunmaktadır. Genel kurul salonu diğer tüm bölümler orijinal halini korumaktadır. 

Bina bezeme motifleri ile süslü ahşap tavan süslemesi, saçaklar ve kemerleri ile Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait izler taşıyan muhteşem bir yapıdır.

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi

Ankara’nın görülmeye değer kadim bir kalesidir. Arkeolojik olarak ispatlanamamış olasa da hitiler tarafından inşa edildiği sanılmaktadır. Daha sonraki dönemlerde birçok kez tamirat yapılmıştır. Ankara Kalesi bir iç kale ile onu çevreleyen dış surlardan oluşmaktadır. Resimde görüldüğünün aksine oldukça geniş bir alanı kapsayan dış surları bulunmakta bu surlar içinde evler, gezi yolları, seyir terasları ve restoranlar bulunmaktadır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Zamanın Ankara Kültür Müdürü Mübarek Galip Bey tarafından 1921 yılında kurulmuştur.

Bu müzenin yanı sıra Augustus Mabedi ile Roma Hamamında da eser biriktirilmiştir. Atatürk’ün fikriyle “Eti Müzesi” kurulma fikrinden hareket edilmiş bölgeye farklı yerlerden Hitit eserleri toplanınca bir müze binası ihtiyacı doğmuştur. Daha sonra önerilen yerlerin arasından Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Han fikri önerilmiş ve kabul görmüştür. 1938 yılından 1968’e kadar sağlamlaştırma ve restorasyon çalışmaları yürütülmüştür.

Zamanla farklı bölümleri açılan müze 1968 yılında son halini almıştır. Bugün idari bina olarak kullanılan Kurşunlu Han’da araştırmacı odaları, kütüphane, konferans salonu, laboratuvar ve atölyeler. Mahmut Paşa Bedesteni ise teşhir salonu olarak kullanımdadır. Eserler Paleotik Çağ’dan günümüze kadar kronolojik bir sırayla teşhir edilmektedir.

Keçiören Esgergon Kalesi

Keçiören_Estergon Kalesi

Keçiören Esgergon Kalesi

Tuna nehrinin kıyısında bulunan tarihi kalenin adını alan bu yapı tarihi olmayıp sonradan, Türk kültür ve sanatının yaşatılması amacıyla yapılmış bir komplekstir. Burası Estergon Türk Kültür Merkezi olarak da adlandırlılmaktadır. Merkezin kalesinden şadırvanına kadar bir çok ayrıntı çeşitli Türk eserlerinden ilham alınarak tasarlanmıştır.

Keçiören Şelalesi

Keçiören_Şelalesi

Türkiye’nin en büyük yapay şelalesidir. Kalaba mahallesinde bulunan bu şelaleyi ilçeye girişte görebilirsiniz. Geceleri rengarek ışıllarla aydınlatılan şelale tam bir görsel şölen sunmaktadır.

Keçiören Teleferik

Keçiörn_Teleferik

2014 yılında hizmete sunulan teleferik dört adet durağı ile toplu taşıma hizmeti de sunmaktadır. Ankara’ya ve Keçiören’eyukarıdan bakma imkanı sunan teleferiği denemelisiniz.

Keçiören Deniz Dünyası (Akvaryum)

Türkiye’nin ikinci en büyük akvaryumu olan deniz dünyası Keçiören’de görülmeye değer yerlerdendir. Bir kompleks şeklinde inşa edilen alanda ayrıca Amazon ormanı prototipi ve alışveriş merkezi de bulunmaktadır. Çeşitli deniz canlılarını bir arada görmek ve bir akvaryumun içinde yürümek ilginizi çekebilir.

Keçiören_Deniz Dünyası Akvaryum

Yakın zamana kadar Keçiören’in genelinde bulunan ve ilçenin siuletini oluşturan bağ evleri artık çok daha az bulunmaktadır. Yeşil ve geniş bahçeleri ve özgün mimarisi ile Keçiören Bağ Evleri Ankara’da görülmesi gereken yerlerdendir.

Keçiören Araç Kiralama Ofisimize Nasıl Gidilir?

Eğer kiralayacağınız aracı, Ankara araç kiralama ofisimizden almak istiyorsanız ulaşımımız oldukça basittir. Ankara Araç Kiralama Ofisimiz General Doktor Tevfik Sağlam Caddesi Üzerindedir. Etlik, Esertepe, ve Kuyu yazısı istikametlerine giden bütün otobüs ve dolmuşlar Ankara Araç Kiralama Ofisimizin önünden geçmektedir. Bunlardan birine binip Etlik Lokman Hekim Hastanesi Önündeki Bakkal Durağında inerek Ankara  Araç Kiralama Ofisimize ulaşabilirsiniz.

Arzu ederseniz küçük bir ücret karşılığı, kiralık aracınızı size en yakın da belirli bir noktada teslim edebiliriz. 

%d blogcu bunu beğendi: